Výmarský ohař:

Něco málo teorie nejen o výmarském ohaři ...

Úvod

•  Události

• Naše fenečky

• Fotogalerie

• Výmarský ohař

• Monvi Salvia

• Naše štěňátka

• Kniha návštěv

• Informace

 

 

• Historie plemene

• Standard plemene

• Podmínky chovnosti

• Varianty srsti

• Vaše dotazy

• Výsledky výstav

 

 

Vaše dotazy

 

Na této stránce si dovolím veřejně prezentovat odpovědi na Vaše dotazy k výmarským ohařům, které nám zasíláte. Jen upozorňuji,  že odpovědi zde uveřejněné jsou mým zcela osobním názorem a postojem vycházejícím z mých vlastních zkušeností a znalostí. Nemíním se zde stavět do role "odborníka", považuji se pouze za majitele 2 feneček výmarského ohaře a začínajícího chovatele. Nikomu neupírám právo na jiný názor a pohled na danou problematiku.

 

Pokud se mě tedy budete chtít zeptat na cokoliv ohledně výmarských ohařů, velmi ráda Vám odpovím. Vaše případné dotazy prosím zasílejte na e-mail: markova@monvisalvia.com

 

 

 Dotaz 19.03.2008

 » Výmarský ohař demoluje byt, problém s přijímáním granulí «

Dobrý den, mám k Vám malou prosbu. Mé sestry přítel si koupil výmaráka, je to holcička a je jí 9 měsíců.
Někde si přečetl, že výmarský ohař se může chovat v byte. Má ji v bytě, je to garsonka, nechává ji celý den samotnou doma, takže byt je celý zdemolovaný, je ji smutno a dělá to schválně. Dává ji žrát granule, které ona vůbec nežere, takže jí jen málo. Hlavně, že on ji 10x denně, je mi jí lito..Myslite si, že je to normálni?? Mohla by jste mi odepsat na můj e-mail..Moc Vam dekuji.M

 

     odpověd  Monvi Salvia   

Dobrý den Michaelo,

Bohužel jste mi poskytla příliš málo konkrétních informací, na základě  kterých by se dalo posoudit zda se jedná o normální stav a nebo je potřeba celou záležitost intenzivně řešit.

Nepíšete, kolik hodin denně je fenečka sama doma, kolikrát za den a jak dlouho je venčená. Zda chodí jen na vodítku, nebo je puštěná na volno, je to jen procházka a nebo se třeba cvičí poslušnost, má možnost se proběhnout s jinými pejsky, jakým jiným aktivitám se věnuje, atp.

Proto nyní má odpověď bude spíše jen obecným konstatováním s tím, že pokud mi napíšete více informací, samozřejmě ji více upřesním.

Výmarského ohaře samozřejmě lze chovat v bytě, ale aby tohle soužití bylo bez problémů, tak je potřeba mimo jiné uspokojovat poměrně vysoké nároky VO na celkovou každodenní aktivitu. Pokud se výmarskému ohaři každý den věnujeme a poskytujeme mu dostatečně podnětné zaměstnání, tak by rozhodně neměl být ani problém v tom, že pejsek musí trávit část dne sám doma.

Dospělý pes většinou sesouladí svůj denní rytmus s denním režimem svého pána. Dobu kdy je jeho majitel v práci a nemůže se mu věnovat, víceméně prospí. Naopak v době, kdy se jeho páneček vrací z práce a bude doba pro aktivní zábavu, tak aktivní bude i on sám.

U štěňátek a mladých pejsků bývá situace trochu odlišná, protože u nich teprve dochází k postupnému „seřizovaní vnitřních hodin“ s denním režimem pánečka. Proto zejména povahově živější štěňata, která jsou část dne sama doma, tak svou energii nedokáží ještě dostatečně ovládat, což se samozřejmě projeví na tom, že si zábavu ve svém okolí najdou, ale pro nás to vesměs znamená demolici zařízení bytu.

Pokud tedy máme doma takové povahově živé štěně (mladého psa) a musíme ho nechávat o samotě, tak samozřejmě doporučuji udělat několik opatření, která by mohla pomoci tomu, aby štěně bylo během naší nepřítomnosti v klidu a nedemolovalo. V prvé řadě pokud je to možné, tak z jeho dosahu odstranit vše co by mohlo zničit, naopak připravit pro něj co nejvíce vhodných předmětů se kterými si může hrát a které ho dokáží zabavit. A nakonec samozřejmě zvýšit fyzickou a psychickou zátěž a to zejména před naším odchodem do práce, tak aby pejsek byl dostatečně unavený a odpočíval.

A nyní k problému s krmením.

Opět by bylo potřeba Váš dotaz upřesnit. Kolikrát denně je fenečce strava podávána, jak dlouho má misku s krmením k dispozici, jakou značku granulí dostává, nebo se granulky střídají,  jak dlouho už takhle špatně jí,  jsou již patrné nějaké změny na její fyzické kondici atp?

Musím říct, že ne všichni pejsci přijímají granulky s nadšením. Někdy pomůže pevný režim, kdy se strava předkládá v pravidelných intervalech a pokud pejsek nechce jíst, tak se mu okamžitě odebere, toto se opakuje až do doby než pejska hlad přinutí začít jíst. Důležité je, aby pejsek nedostal nic jiného a to ani mezi jednotlivými jídly. Jde o to, že při tomto způsobu pochopí, že nemá na výběr, ovšem otázka je zda vy sami budete mít dost pevné nervy tento režim dodržovat. Druhá možnost je změnit příchuť granulí – můžete změnit konkrétní řadu krmiva v rámci jedné značky a nebo vybrat zcela jinou značku. Samozřejmě existují i další možnosti, ale ty bych rozváděla až budu mít více informací.

 

 Dotaz 18.03.2008

 » Nácvik čistotnosti u štěněte«

Dobrý den Romano, moc Vám děkuji za odpověď a jsem ráda,že jste mi dala i pár rad, moc si toho cením. V sobotu jsme si štěně dovezli domu, jmenuje se Amy a je překrásná. Malý je s ní úplně hotový, furt si s ní hraje, je to strašně krásný pohled, když je spolu vidím dovádět.Venku se jí také moc líbí zatím to zvládáme bez vodítka.Chtěla jsem, ale poprosit ještě o radu jak jí naučit čůrat venku, zatím se mi to přes den daří ihned jak se vzbudí, tak ji vemu a dám ven, ale večer je to horší. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den Pavla
 

     odpověd  Monvi Salvia   

Co se týká nácviku čistotnosti, tak v prvé řadě si musíte uvědomit, že štěně přibližně do věku ½ roku nebude fyzicky schopné 100%  vědomě ovládat svěrače močového měchýře. Je tedy nutné aby venčící intervaly byly uzpůsobeny jeho fyzickým možnostem – přesto však počítejte, že se občas nějaká ta nehoda může objevit i v době, kdy už Vaše štěňátko bude vědět, co po něm chcete.

Nám se nejvíce osvědčila metoda, že štěňátko po každém probuzení a každém jídle hned vynášíme ven na trávu a samozřejmě i v mezidobí probíhají velmi častá venčení. Tím mám na mysli, že jsem ze začátku i během noci ke štěňátku vstávala a chodila ho venčit.

Naopak se mi zdají zcela kontraproduktivní metody učení na noviny, savou podložku nebo plenku. Myslím si, že pro štěňátko je daleko srozumitelnější varianta … doma nemůžu / venku můžu než varianta teď doma na noviny můžu / teď už doma nemůžu a musím ven.

Tak a jak by vlastně mělo probíhat samotné učení? Při každé správně vykonané potřebě venku na trávě bude následovat obrovská radostná pochvala a pamlsek. Naopak pokud štěňátko vykoná potřebu doma a vy ho doslovně chytnete při činu (tzn. zrovna si přičapne a začne se pod ním rozlévat loužička), měli byste ho dostatečně hlasitým a zvučným slovním povelem FUJ!!! pokárat. NIKDY ho neplácejte novinami a NIKDY mu nenamáčejte čumáček do loužičky, použijte jen to slovo FUJ a okamžitě se štěnětem vyběhněte ven na trávu. Pokud je již dokonáno a vy to teprve zjistíte, tak bez jakékoliv negativní reakce jen nehodu uklidíte.

Pokud budete svému štěňátku věnovat náležitou pozornost, velmi rychle to pochopí a i vy pak na něm změnou v chování poznáte, kdy je potřeba jít venčit.

Postupně se budou jednotlivé venčící intervaly prodlužovat a nehod ubývat.

 

 Dotaz 14.03.2008

 » Výmarský ohař v bytě, jeho nároky na pohyb, nebezpečí přenosu nákazy ze psa na dítě «

Dobrý večer,chtěla bych Vás poprosit o radu.Chtěli bychom si s přítelem pořídit vymarského ohaře(jsou to krásné stvoření),ale zatím bydlíme v bytě 2+kk, bydlíme na vesnici,takže se dá jít s pejskem na dlouhé vycházky a také mám koně takže bych ho brala i na vyjížďky,máme 3letého syna a přítel má strach,že by mohl syn něco od pejska chytit.je to pravda??a byl by to velký problém mít pejska v takovém bytě???děkuji za odpověď
 

     odpověd  Monvi Salvia   

Společně s manželem a našimi 2 výmarkami bydlíme v bytě 2+1, takže z vlastní zkušenosti Vám musím potvrdit, že na výmarském ohaři v bytě nevidím nic špatného. Ba právě naopak jsem přesvědčena, že je to nejlepší, co mohu svým výmarkám dopřát, ALE POZOR!!! jen za určitých podmínek.

Protože bych Vás samozřejmě nechtěla uvést v omyl, dovolte abych tohle své tvrzení poněkud rozvedla. Jak jistě víte, tak výmarák je temperamentní, mimořádně inteligentní pes, s neobyčejně velkým společenským cítěním. A od těchto jeho vlastností se pak odvíjejí jeho další potřeby. Pokud tedy dopřejete výmarskému ohaři dostatek aktivního pohybu, zároveň zaměstnáte a nadále budete rozvíjet jeho zvídavou mysl a v neposlední řadě mu umožníte „být součástí smečky“ tak místo, kde bude bydlet není až tak podstatné. Proto také nemohu souhlasit ani s jedním paušalizovaným tvrzením: „Pes v bytě je chudák“ nebo naopak „Pes v kotci je chudák“ a nebo „Nejlepší pro psa je barák se zahradou“, vždy bude nejvíc záležet na konkrétním vztahu člověk x pes.
Každá z uvedených variant má své určité klady i zápory, ale osobně dávám přednost mít výmarského ohaře v bytě. Je potřeba si uvědomit, že tahle možnost klade na majitele i psa asi největší nároky, ale na druhou stranu přináší tolik situací, které umožňují jakéhokoliv pejska maximálně rozvíjet.

Já si výmarky pořizovala především jako společníky, kamarády, další členy domácnosti a z tohoto důvodu ustájení v psinci, kotci nebo boudě je pro mě osobně naprosto nepřijatelné. Naše šedivky žijí společně s námi, nikoliv někde vedle nás, vůbec si nedovedu představit, že bych je měla vykazovat někam ven. Nehledě k tomu, že výmarský ohař je mimořádně závislý na svém pánečkovi, chce být vždy součástí veškerého dění a velmi těžce snáší právě jakékoliv vyřazování a oddělování od smečky, od svého pána. Je velmi kontaktní, vždy se snaží být Vám co nejvíc nablízku.

Takže zda výmarský ohař v bytě bude problém či ne, bude vlastně záležet jen na tom co vy sami za problém považovat budete!!!

To že ve svém okolí máte možnost dlouhých procházek a vyjížděk na koni je určitě fajn, ale musíte počítat s tím, že jen tyhle činnosti nebudou stačit. Jak jsem uvedla o kousek výš, tak pořízením výmarského ohaře si pořídíte hodně temperamentního a vysoce inteligentního pejska pro kterého je samozřejmou přirozeností lov. A díky i jeho atletické postavě velmi aktivního a neúnavného pracanta. Od toho se pak samozřejmě odvíjejí jeho veškeré nároky na pohyb a zaměstnání. U VO je důležité aby jste zaměstnali nejen jejich tělo, ale i také mozek. Musíte se mu opravdu hodně věnovat a vymýšlet pro něho stále něco nového. Pokud se výmarský ohař začne nudit, nebo bude mít přebytek energie, věřte že si zábavu najde sám, ale tento druh zábavy se vám rozhodně nebude zamlouvat. 

Navíc pokud se budete chtít s pejskem věnovat vyjížďkám na koni, měla byste mít s ním zvládnutou poslušnost na vysoké úrovni. Mnoho vůdců má problém ovládat psa na zemi, nebo dokonce na vodítku, z koňského hřbetu bude vše ještě daleko složitější.

Co se týká přenosu různých nákaz ze psa na dítě, tahle možnost se samozřejmě nedá nikdy 100% vyloučit, ale nemyslím si, že by pes v domácnosti představoval nějaké zvýšené zdravotní riziko pro zdravé dítě. Samozřejmě je potřeba dodržovat základní hygienické návyky a dbát především na prevenci zdraví u pejska. Tzn. kvalitní veterinární péči, pravidelné očkování, používání antiparazitních přípravků na vnější i vnitřní cizopasníky.

Daleko větší riziko nákazy představují toulavé kočky, ptáci a pak cizí psi bez náležité veterinární péče, respektive výkaly těchto zvířat.

 

 

Copyright © 2006-2010 Romana Marková - Monvi Salvia, weimaraner kennel, Všechna práva vyhrazena!

Veškerý obsah serveru monvisalvia.com je předmětem autorského práva v souladu s Autorským zákonem č. 121/2000 Sb.